lørdag den 22. november 2003

B' Western Riders klubmesterskaber 2003

B’ Western Riders afholdt lørdag d. 15. november 2003 foreningens første klubmesterskaber.



Dagen foregik uden problemer, og med 50 starter, fordelt på de 11 udbudte klasser, var det en dag med masser af ridning, for såvel begyndere som øvede, og det hele blev afviklet i en hyggelig og afslappet atmosfære.



BWR's vandrepokal blev overrakt af Bornholms Regionskommunes Viceborgmester; Bjarne Kristiansen der venligt havde valgt at lægge vejen forbi på dagen.

Helle Kristensen - Viborg, der dømte stævnet, tog sig tid til at forklare bedømmelserne efter hver klasse. Deltagerne var glade for at få fortalt, hvad der er gjort godt, og hvad der er gjort mindre godt, da dette kunne hjælpe dem næste gang.



I år løb Eva Andersen og paint hoppen "Our Dance N Leena" med titlen som All-round Klubmester, der tildeles den der har vundet mest, på tværs af diciplinerne. Eva Andersen havde med ikke mindre end 3 første- og én andenplads gjort sig fortjent til titlen.



Med titlen og æren fulgte en vandrepokal, sponsoreret af BOJ Trailers, et indgraveret bæltespænde, sponsoreret af Born-Trans, et gavekort, sponsoreret af A.P. Hellisen, samt en buket blomster.




Viceborgmester Bjarne Kristensen overrækker vandrepokalen til Eva Andersen.



PLACERINGER:



Showmanship at Halter:


1. Our Dance N Leena / Eva Andersen


2. Yellow Pocomon / Tanja Bromley


3. Gamblers Chilli Pepper / Nikolaj Stub Jørgensen



Western Pleasure W&T:


1. Expensive Tom Chex / Niklas Wermelin


2. Our Dance N Leena / Eva Andersen


3. Yellow Pocomon / Tanja Bromley



Western Pleasure:


1. Mandarin / Anne-Mette Kofod Lund


2. Expensive Tom Chex / Noomi Madsen


3. Trunte / Ida Eriksen



Western Horsemanship W&T:


1. Our Dance N Leena / Eva Andersen


2. Sweet Souvinir / Søs Hovgaard


3. Yellow Pocomon / Tanja Bromley



Western Horsemanship:


1. Expensive Tom Chex / Noomi Madsen


2. Mandarin / Anne-Mette Kofod Lund


3. Trunte / Ida Eriksen



Reining:


1. Expensive Tom Chex / Noomi Madsen


2. Mandarin / Anne-Mette Kofod Lund



Hunter under Saddle:


1. Mandarin / Anne-Mette Kofod Lund


2. Trunte / Ida Eriksen



Trail at Halter:


1. Our Dance N Leena / Eva Andersen


2. Sweet Souvinir / Søs Hovgaard


3. Yellow Pocomon / Tanja Bromley



Trail W&T:


1. Expensive Tom Chex / Niklas Wermelin


2. Sweet Souvinir / Søs Hovgaard


3. Baltic Zorro / Ida Eriksen



Trail:


1. Trunte / Ida Eriksen


2. Expensive Tom Chex / Noomi Madsen



Jackpot Barrel Race:


1. Trunte / Ida Eriksen


2. Sweet Souvinir / Søs Hovgaard


3. Mandarin / Anne-Mette Kofod Lund



Flere billeder kan ses på B' Western Riders hjemmeside.


Ingen kommentarer:

Tilføj en kommentar